Müziğe çok küçük yaşlarda başlayan Hayat,15 Ekim İstanbul doğumludur. Lise 2.sınıftayken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümü’nü kazanmasıyla 2 sene boyunca lise ve konservatuarı birlikte yürütmüştür.Burada Süheyla Altmışdört, Fatih Salgar, İsmail Hakkı Özkan gibi çok değerli hocalarla çalışma fırsatı edinmiş,İstanbul Üniversitesi korosu ile konserler vermiştir. Liseyi bitirdikten sonra İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın sınavlarına girip hem Ses Eğitimi hem de Temel Bilimler bölümlerini kazanmış, Ses Eğitimi'nde okumayı tercih etmiştir. Burada Prof. Dr. Selahattin İçli, Prof.Dr.Alaattin Yavaşça,Tülin Korman, Erol Uras gibi Türk Müziğine önemli katkıları olan hocalarla çalışmış, 2001 yılında ''Doğru Ses Eğitimi Ve Ses Hastalıklarının Şan Egzersiziyle İyileştirilmesi '' isimli bitirme çalışması ile mezun olmuştur.

2001-2009 yılları arası konservatuar eğitimi süresince görmüş olduğu pedagojik formasyon derslerine “Orff Schulwerk Eğitim Ve Danışmanlık Merkezi'nden" aldığı sertifikalı eğitimleri de ekleyerek özel ilköğretim okullarında kadrolu müzik öğretmenliği yapmıştır.2005-2009 yılları arası Piyanist Birgül Gerçeker'in piyano okulunda öğretmen olarak çalışmıştır.2009-2012 yılları arasında İstanbul'un isim yapmış birçok anaokulunda hem piyano öğretmenliği hem de müzik öğretmenliği yapmıştır. Şu anda öğretmenlik hayatına özel piyano dersleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait amatör bir koronun şefliğini yaparak devam etmektedir.

İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı'nı kazandığı yıllar aynı zamanda profesyonel olarak sahne aldığı yıllardır. Birçok sanatçıya albüm kayıtlarında ve sahne performanslarında eşlik etmiştir. 2004 yılında ENBE orkestrasıyla çalışmaya başlamış, grubun 2006 yılında dağılmasıyla 2006'dan 2013 yılına kadar "Engin Titiz Orkestra Vals" ile çalışmıştır. Türkiye'nin bu en önemli orkestralarıyla yurt içi ve yurt dışında sayısız konserde yer almıştır. Şu anda kendi orkestrasıyla çalışmalarına devam etmektedir.

2009 yılından itibaren birçok televizyon kanalının kültür-sanat programında orkestra solistliği yapmıştır.( Star TV, Kanal D, Cine-5, TNT TV, TVem v.b )

2010 yılında DJ Harun Erkezen'in albümünde feat yaptığı ''Sanma Dönmez Dünya'' şarkısının klibi uzun süre Kral TV'de yayınlanmıştır.

2010 yılında Arpist Sebla Akbulut, Kemençe Sanatçısı Nağme Yarkın ile birlikte kurdukları ''Makamlarla Arp'' projesi ile Türk Müziğine yeni bir bakış açısı getirerek sanat dünyasının dikkatini çekmişlerdir.2013 yılında Amerika'nın Massachusetts Eyaleti'nin Boston şehrinde ''Boston Türk Film Ve Müzik Festivali'nde ''konser vermişlerdir. Şu anda bu projenin albümü için çalışmalar devam etmektedir.

Sanatçı halen Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nilgün Onat'la şan çalışmakta, aldığı eğitimin yanı sıra dünya müziğine duyduğu ilgiyle birçok dilde şarkı söylemektedir.